O Bosswelii

Boswellia serrata (Kadidlovník pilovitý)

Artróza je nejčastějším onemocněním kloubů a po 50. roku života se s ní potýká až 70% lidí. V České republice s ní pak bojuje více než 12% populace. Toto nepříjemné onemocnění se vyznačuje bolestmi kloubů, omezení hybnosti, což následně vede k deformaci kloubu a jeho náhradě. Ať už Vás klouby bolí z přetížení nebo v důsledku choroby, vyzkoušejte doplněk stravy s extraktem  Boswellie. Její protizánětlivé, analgetické a zklidňující účinky podpoří léčbu a usnadní pohyb.

Účinky Boswellie znají Indové již celá staletí a nemůžeme se tedy divit, že je součástí i tamní tradiční medicíny zvané ájurvéda. Říká se jí také “nauka dlouhověkosti” nebo “matka medicíny”. Ájurvéda je dokonce natolik váženou medicínou, že ji uznala i Světová zdravotnická organizace jako platný holistický způsob léčby. V ájurvédě našla Boswellia své využití při léčbě bolavých kloubů, horečky, úplavice, bolesti v krku a během obtíží s dýcháním. Postupem času objevili blahodárné účinky i na játra a regulaci nepravidelné či bolestivé menstruace. Zajímavostí je, že první zmínky Boswellie byly sepsány již před 600 lety ve starých Védách, což jsou dávné hinduistické texty.

Také ve starověkém Egyptě našla Boswellia serrata své uplatnění, a to jako prostředek, kterým se balzamovali mumie. V Persii, Řecku, Římě a dalších oblastech sloužila jako vykuřovadlo, které dokázalo přivolat duchy nebo je vyhánět a pročistit prostor od negativní energie. Boswellia patří do stejné skupiny jako františek, kterého si s oblibou zapalujeme během Vánoc.

 

Stromek s léčivou “smůlou”

 

Svým vzrůstem nevyniká, běžně se setkáváme s druhy mající 2 metry, ale některé unikáty nás mohou výškou překvapit a dorůst až 8 metrů. Listy rostou ve skupenstvích, jsou řapíkaté a lichozpřežené. Kdybychom si je pozorně prohlédli, zjistíme, že vrchní strana je tmavější než spodní. Květy mají světlou barvu a strom zdobí bílou či žlutou barvu. Plodem je malá tobolka, která není větší jak jeden centimetr. Co nás ale bude nejvíce zajímat, je žlutá aromatická tekutina, která vytéká, jakmile nařízneme světlou kůru. Právě tahle pryskyřice vytékající z rány má léčivé účinky a po dlouhá léta sloužila i jako kadidlo využívající se během náboženských obřadů. I pro samotný strom je pryskyřice nepostradatelná, protože ho chrání před škůdci i plísněmi.

Boswellia serrata, jejíž české jméno je odvozeno právě od funkce kadidla - Kadidlovník pilovitý, rostla na Arabském poloostrově a při pobřeží Rudého moře. Postupě se pak rozšířila do Indie i Afriky.

Boswellia serrata je cennou léčivkou především pro naši pohybovou soustavu. Její protizánětlivé, tišící a zklidňující účinky jsou spásou pro bolavé klouby.  Celé tajemství spočívá v kyselině boswellové, kterou produkuje již zmíněná pryskyřice.

Tiší bolest kloubů i další příznaky zánětu, zmenšuje otoky, zmírňuje ranní ztuhlost, zlepšuje jejich pohyblivost a zabraňuje ztrátě chrupavčité tkáně. Boswellová kyselina působí v našem těle jako nesteroidní antirevmatikum, které nezabraňuje tvorbě cyklooxygenáze-1. Navíc neředí krev a v našem žaludku negativně nepůsobí na jeho sliznici, a tak nám neuškodí ani dlouhodobé užívání

Boswellia si dokáže poradit se záněty nejen v kloubech, ale téměř s každým v našem těle. Tím, že zamezuje tvorbě leukotrinů, které v našem těle způsobují zánětlivé procesy, zabraňuje vývinu astmatického onemocnění, artritidy i zánětlivých onemocněni střev. Pomáhá při bolestech břicha, problémech se zažíváním, průjmu, kolagenní kolitidě i Crohnově chorobě. Má příznivý vliv i na léčbu některých druhů rakoviny. Blokuje tvorbu nádorových buněk ve střevech a konečníku.

Snižuje cholesterol, zlepšuje krevní oběh, pomáhá během onemocnění dýchacích cest i zánětu průdušek a výborné výsledky má i v oblasti dermatologie. Ženské pokolení ocení její působení na drobné vrásky a elasticitu pokožky, čímž navrací mladistvý vzhled.

 

Aktivní látky v Boswellii

 

V pryskyřici, narazíme na vysoký obsah kyseliny boswellové (až 65%), která se pyšní silnými protizánětlivými účinky. Nesmíme však opomenout i vysokou aktivitu monoterpenů, které nejen krásně voní, ale přispívají k omezení nádorového bujení a pyšní se antibakteriálními účinky. Diterpeny mají pro změnu antimikrobiotické a protizánětlivé účinky a triterpeny také ulevují od bolestí a mají pozitivní vliv na léčbu astmatu. Dalšími účinnými látkami jsou triterpenické kyseliny, silice, sacharidy a uronové kyseliny.

 

Pro koho není Boswellia vhodná

 

Ačkoliv její užívání nedoprovází žádné vedlejší účinky, neměly by ji užívat těhotné ženy. Důvodem je stimulace krevního toku v děloze, který by mohl vyvolat potrat. Zároveň neužívejte Boswelli s léky na snižování bolesti jako je ibuprofen, ibalgin a další jim podobné. Jestliže tyto léky užíváte, obraťte se před konzumací Boswellie na Vašeho ošetřujícího lékaře. Nepodávejte dětem do 10 let.

Naši předkové používali kadidlovník k výrobě kadidla pro náboženské obřady a k balzamování mumií v Egyptě. V Saudské Arábii je už od pradávna používán jako léčivý prostředek.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení